Hem

Novembermöte 2023

"POLAREXPEDITIONERNAS FARKOSTER"

Författaren och polyhistorn Karl-Gunnar Norén berättar om de fartyg (och en luftballong) som under slutet av 1800- och början 1900-talet tog polarexpeditionerna till, över och (i bästa fall) från polartrakterna.

Travellers Club har, på initiativ av klubbens Bok och Kart Grupp, sponsrat KG´s just utkomna bok – POLAREXPEDITIONERNAS FARKOSTER, som veterligen är första bok i världen som sammanfattar ämnet.

Många av farkosterna är ryktbara, såsom Shackletons Endurance, Nansens Fram, Scotts Terra Nova och inte minst Andrés Örnen. En del av dessa finns fortfarande att beskåda, men andra skruvades ner av pack-isen medan besättningen blev kvar på isen med proviant och utrustning som förhoppningsvis skulle kunna ta dem till bebodda trakter igen. Vilket fartyg som syns på fotot ovan får vi veta den 7 november.